1. až 4. týden těhotenství

1. týden těhotenství

Akce pro těhotné

Samotné otěhotnění neprobíhá tak rychle, jak si většina z nás myslí. Zralá vaječná buňka klesne do vejcovodu, kde je následujících 24 hodin připravena k oplodnění. Oplozené vajíčko následně sestoupí vejcovodem do dělohy, kam dorazí zhruba po 4 dnech.

Po třech dnech strávených v děloze se oplodněné vajíčko zahnízdí do děložní sliznice a naváže spojení s matčiným krevním oběhem.

Oplodnění i zahnízdění embrya probíhá zcela nepozorovaně, necítíte jej.

Co se děje s plodem dál?

Po zahnízdění oplodněného vajíčka (blastocysty) začnou buňky placenty vylučovat do krve těhotenský hormon HCG. Tento hormon hraje důležitou roli při těhotenském testu – jeho přítomnost v moči potvrzuje těhotenství.

Zhruba týden po té je již možné při ultrazvukovém vyšetření zaznamenat plodový vak. Srdeční odezvy plodu je možné zaznamenat o další dva týdny později.

Co potřebujete v tomto období?

V tomto období potřebujete především dostatečné množství minerálů a vitamínů. Proto je nutné konzumovat zvýšené množství čerstvé zeleniny, ovoce, sýrů, ryb, mléčných výrobků či luštěnin. Vaše tělo potřebuje především vitamín B, C, kyselinu listovou, železo, fosfor, vápník, hořčík a jód.

Jaké lékařské prohlídky vás čekají?

V tomto období vás čeká základní těhotenská kontrola – změření tlaku, zhodnocení otoků, hmotnost, orientační vyšetření moče a vaginální vyšetření (12. týden těhotenství).

Nepřehlédněte naši skvělou nabídku vybavení pro nastávající maminky!